endodoncja
Endodoncja, czyli jak zachować ząb
Lipiec 10, 2018
leki na ból zęba
Jakie leki na ból zęba poleci lekarz lub farmaceuta cz. I
Sierpień 4, 2018
Pokaż wszystkie

Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne

Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne

Zauważyłeś, że masz dziurawego zęba? Czy może ukruszyła się jego część? To żaden kłopot! Dentysta wykorzysta wypełnianie (plombę), jakie odbuduje tkankę zęba. Twój uśmiech zostanie biały oraz ładny jak zwykle!

Nowoczesna stomatologia operuje szeregiem nowatorskich surowców umożliwiających odtworzyć nie tylko rolę zęba w jamie ustnej, a także jego atuty estetyczne, jak kształt oraz odcień utraconych tkanek. Dzięki temu wypełnienie jest właściwie niewidoczne, a Twój ząb wygląda jak nowy.

Dlaczego używa się wypełnienie?

Osłabiony ząb jest wrażliwy na działanie wielu elementów – ciepłych oraz zimnych napojów, kwasów oraz bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ubytki w zębach potrafią wywoływać ich wrażliwość, a nawet duży ból. Założenie plomby zabezpiecza zęba oraz daje mu ładny wygląd.

Współczesna stomatologia – nowoczesne produkty do wypełnień

Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technik, lekarz dentysta ma możliwość odtworzenia każdej powierzchni tkanki zęba. Surowce wykorzystywane do wypełnień muszą być wysokiej jakości, a dodatkowo nie przejawiać toksycznego działania w jamie ustnej. Powinny dokładnie uzupełniać ubytek, przeciwdziałać przenikaniu drobnoustrojów i blokować dokuczający wpływ pokarmów na miazgę zęba.

Na czym polega plombowanie?

Stomatolog z miękkiego materiału tworzy wypełnienie. Żeby stwardniało oraz stało się wytrzymałe na siły podczas jedzenia, potrzebny jest element wywołujący tę przemianę – jest nim zjawisko foto-polimeryzacji. Brzmi skomplikowanie? To łatwy zabieg polegający na polimeryzacji. Specjalistyczny typ promieniowania (przeważnie niebieskiego) wywołuje twardnienie umieszczonego na zębie materiału. Żeby wypełnienie precyzyjnie oraz ściśle przywierało do zęba, dentysta w profesjonalny sposób przygotowuje tkanki zęba. Obecnie wykorzystywane systemy są jeszcze lepsze, mniej złożone w użytkowaniu i zaopatrzone w zdolności zapobiegania bakteriom próchnicowym.

Plomba – trwałe oraz elastyczne wypełnienie

Aktualne materiały cechują się wysoką odpornością na ścieranie oraz zgniatanie. Lekarz dobiera je do odcienia Twojego zęba, dzięki czemu Twój idealny uśmiech się nie zmieni! Pamiętasz nadal ciemne oraz metalowe plomby? Na szczęście to już historia. Amalgamat, ich podstawowy składnik to związek rtęci oraz rozpuszczonych w niej metali. Na jego bazie przygotowywało się trwałe, natomiast bardzo mało estetyczne wypełnienia. W dodatku niezdrowe, ze względu na zawartość rtęci. Uff, jak świetnie, że ro obecnie za nami!

Gatunki plomb

Wyjątkowo rozpowszechnione wypełnienia dzielimy na kompozyty i wypełnienia glassjonomerowe. Te pierwsze złożone są ze światłopolimeryzowalnej żywicy oraz wypełniacza o różnorodnej gęstości. Te drugie, są mniej ładne, jednak wyjątkowo wytrzymałe na wilgotność. Są także mniej odporne na ścieranie oraz ucisk. Wyzwalają jony fluoru, dzięki czemu działają przeciwpróchnicowo. Używa się je wielokrotnie w uzębieniu mlecznym oraz endodontycznym. O typie wypełnienia przesądza lekarz dentysta. Dostosowuje je indywidualnie do każdego defektu pacjenta.

Nie bagatelizuj dziury w zębie! Włożenie wypełnienia to szybki zabieg. Odpowiedni specjalista spowoduje, że obejdzie się bez płaczu, a Ty będziesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.