Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne
Innowacyjne wypełnienia stomatologiczne
Lipiec 31, 2018
Pokaż wszystkie

Endodoncja, czyli jak zachować ząb

endodoncja

Pamiętasz dawne plomby amalgamatowe, niefunkcjonalne fotele i mało nowoczesny sprzęt? To już historia! Stomatologia rozwija się ekspresowo. Jedną z jej istotnych domen jest endodoncja, która pozwoli na prowadzenie zabiegów z wykorzystaniem specjalistycznego mikroskopu. Czym jest leczenie endodontyczne, jakie są jego zalety oraz jakim podlega utrudnieniom?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest domeną stomatologii, która zajmuje się przypadłościami miazgi zęba oraz ozębnej. Kiedy obserwujemy własne zęby, widzimy ich część nazywaną koroną, stworzoną z twardych tkanek: szkliwa oraz zębiny. Natomiast każdy ząb posiada w swoim wnętrzu skrytą powierzchnię, zapełnioną żywą tkanką miękką, składającą się m.in. z naczyń krwionośnych oraz nerwów. Ta tkanka to miazga zęba. Wyróżniamy miazgę w komorze zęba, czyli tej powierzchni, która jest w obszarze korony i miazgę korzeniową, znajdującą się w kanałach biegnących wzdłuż wnętrza korzeni. Tymczasem ozębna, jest w szczelinie między korzeniem zęba, a ścianą zębodołu, w jakim ząb tkwi w kości. Ozębna wyściela nam zębodół oraz mocuje w nim ząb.

Endodoncja faktycznie czyni magię! Zapewnia dojście do najdrobniejszych elementów zęba. Potrzebuje dużej precyzji oraz staranności. To medycyna XXI wieku.

Kiedy należy leczyć zęby kanałowo?

Do zapalenia miazgi zęba dochodzi głównie poprzez nieleczoną próchnicę. Leczenia kanałowego lekarz dentysta podejmuje się w wypadku przemian nieodwracalnych, dla których jedyną możliwością jest usunięcie zęba. Nie jest to zabieg bolesny, natomiast znamy zdecydowanie milsze sposoby spędzania czasu. Żeby uniknąć tego rodzaju leczenia, polecamy przede wszystkim prewencję! Właściwą higienę jamy ustnej i wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Po co leczyć, jeżeli można efektywnie zapobiegać?

Leczenie endodontyczne

Podczas leczenia kanałowego stomatolog początkowo mechaniczne oraz chemiczne oczyszcza (wypłukuje) i rozszerza kanały korzeniowe na całej ich rozciągłości, a potem napełnienia pusty kanał i komory zęba specjalnym preparatem. Tym zabiegiem leczy się korzenie zęba, które działają jak konstrukcja do rekonstrukcji jego uszkodzonej korony. Leczenie kanałowe chroni zęba przed jego usunięciem, a dodatkowo daje ulgę w bólu.

Każdy pacjent wyróżnia się inną budową układu kanałów. Dlatego do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się niezwykle precyzyjnego mikroskopu endodontycznego, który zapewnia dokładne przejrzenie wnętrza zęba. To bardzo trudny zabieg i o jego pełnym powodzeniu możemy mówić tylko po ukończeniu wszystkich czynności.

Przeciwwskazania do leczenia endodontycznego

Wielokrotnie leczenie kanałowe jest niewykonalne z powodu złego stanu klinicznego zęba. Jeżeli lekarz dentysta stwierdzi za duże uszkodzenia ścian zęba, sięgające głęboko pod dziąsło bądź np. duże osłabienia ozębnej dookoła korzeni, leczenie endodontyczne może okazać się nieefektywne bądź wręcz ciężkie do przeprowadzenia. Stąd istotnym czynnikiem diagnostycznym dla lekarza jest zdjęcie rentgenowskie zęba, na bazie którego można te aspekty oszacować. Dodatkowo poszczególne dolegliwości ogólne wykluczają przeprowadzenie zabiegu bądź potrzebują specjalnego przygotowania do leczenia, na przykład wdrożenia antybiotyku.

Leczenie endodontyczne to czynność koronkowa. Jest długotrwałe, dla przykładu wizyta podczas leczenia zęba trzonowego może trwać 90 minut. Potrzebuje wyjątkowych kwalifikacji specjalisty i specjalistycznego i drogiego oprzyrządowania.